Określenie "au pair" pochodzi z francuskiego i oznacza "równy do" – już samo to mówi wiele o programie au pair, który ma za zadanie łączyć w sobie wymianę edukacyjno-kulturową z cennym doświadczeniem nabytym podczas współpracy z ludźmi z całego świata i ma niewiele wspólnego z pomocą domową, często utożsamianą z au pair.

Ciekawym rodzajem programu au pair jest program demi-pair – z założenia różnica związana jest z ilością godzin, które au pair powinna poświęcać rodzinie goszczącej. Au pair – w zależności od programu - powinna poświęcić ok. 5 godzin dziennie swego czasu rodzinie, podczas gdy demi-pair jedynie 4. Od demi-pair oczekuje się, że pozostały czas poświęci na intensywne studia języka kraju goszczącego. By pojąć ideę demi-pair, wystarczy przyjrzeć się bliżej samemu terminowi demi-pair; 'demi 'z francuskiego znaczy 'w połowie'. Granica między au pair a demi-pair jest jednak płynna, tym bardziej, że zasady współpracy pomiędzy rodziną goszczącą a au pair ustalane są między nimi, i z odpowiednią dozą dobrej woli z obu stron można opracować dowolnie elastyczny grafik.

Chociaż większość au pair to dziewczęta i młode kobiety, coraz częściej na program au pair decydują się również chłopcy i młodzi mężczyźni. Ta zmiana mentalności dotyczy nie tylko au pair – coraz więcej rodzin decyduje się na preferencyjne przyjęcie au pair płci męskiej, szczególnie wtedy, gdy oczekuje się, że będzie on starszym bratem dla gromadki rozbrykanych chłopców.

Jeśli jesteś młodą osobą, lubisz dzieci i chciałabyś pomieszkać z rodziną goszczącą w wybranym przez siebie kraju, a do tego udoskonalić swoje umiejętności językowe, to wyjazd w ramach programu Au Pair jest właśnie dla Ciebie !

Au pair to nie praca, to wzajemną pomoc. Ty pomagasz rodzinie goszczącej w opiece nad dziećmi i w drobnych pracach domowych, a rodzina goszcząca gwarantuje osobny pokój, całodzienne wyżywienie, przyzwoite kieszonkowe, a w niektórych krajach również bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.

Program i zasady Au Pair są opisane w Międzynarodowej Konwencji nr 68 "European Agreement on Au Pair Placement" z dnia 24.10.1969r. Konwencja trafnie formułuje pobyt au pair w rodzinie goszczącej jako formę pośrednią między zagranicznym pobytem studenckim, a pobytem związanym z wykonywaniem pracy.

Naszą działalność w organizowaniu programów Au Pair rozpoczęliśmy w roku 2000, wówczas jeszcze pod nazwą Biuro Edukacyjne Międzynarodowy Au Pair Serwis MAPS. W latach 2002 do 2018 byliśmy pełnoprawnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Biur Au Pair IAPA International Au Pair Association. W 2008 roku rozszerzyliśmy działalność o usługi turystyczne, tak więc nazwa naszej firmy została zmieniona na Loty.pl.