Program Au Pair jest programem edukacyjno-kulturowym, w ramach którego młode osoby decydują się poznać kulturę i codzienne życie innego kraju. Podczas swojego pobytu mieszkają wraz z rodziną goszczącą i traktowane są jak jej równoprawni członkowie.

W zamian za zapewnione przez rodzinę goszczącą zakwaterowanie, wyżywienie i kieszonkowe, Au Pair decyduje się poświęcić czas na opiekę, a często i edukację, dzieci rodziny goszczącej.

Życie wraz z rodziną goszczącą w innym kraju pozwala nie tylko nauczyć się obcego języka, poznać odmienną kulturę, zwiedzić świat, ale przede wszystkim spojrzeć na życie z innej perspektywy i podjąć decyzję odnośnie swojej przyszłości. Jest to jednym z powodów, dla którego program Au Pair jest często podejmowany przez młodych ludzi podczas tzw. gap year, czyli roku przerwy między szkołą a studiami lub studiami a pierwszą pracą.

Z punktu widzenia rodzin goszczących program Au Pair jest atrakcyjną alternatywą dla innych form opieki nad dziećmi - zakwaterowanie i utrzymanie Au Pair jest zwykle związane z istotnie niższymi kosztami.

Poza wymiarem czysto praktycznym programu Au Pair, równie istotne są znajomości, przyjaźnie i relacje towarzyskie nawiązane podczas takiego pobytu. Często zdarza się, że Au Pair zyskuje drugą rodzinę i przyjaciół na całe życie w odległym zakątku świata.