Ubezpieczenie zdrowotne musimy opłacić bez względu na to, czy zamierzamy skorzystać z opieki medycznej, czy nie. Wypadki chodzą po ludziach i koszta poniesione w przypadku hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych mogą być absurdalnie wysokie. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala poprzez niewielką opłatę wniesioną z góry uchylić się od konieczności pokrycia horrendalnych rachunków za usługi placówek medycznych w USA.

Jak to jednak dokładnie działa?

Koszt, który poniesiemy - lub nie - w przypadku konieczności skorzystania z opieki medycznej w Stanach zależy zarówno od planu ubezpieczeniowego, jak i od ceny opieki, którą otrzymamy. Aby wyjaśnić zasadę działania ubezpieczenia CareMed w USA, musimy znać kilka terminów:

  • Udział własny - stanowi opłatę, która musi zostać uiszczona przez ubezpieczonego zanim zostanie osiągnięty pewien próg, od krórego to ubezpieczyciel będzie ponosić ewentualne koszta. Np. jeżeli Twój udział własny wynosi 2,000$, będziesz płacić za wszystkie usługi medyczne, dopóki ich wartość nie przekroczy 2,000$. Po przekroczeniu tej kwoty opłaty będą wnoszone przez ubezpieczyciela lub dzielone między Was.
  • Współpłatność - to suma opłat, które zostają wniesione w celu uzyskania opieki medycznej
  • Koasekuracja - to wyrażona procentowo część opłat, które muszą zostać wniesione przez ubezpieczonego. Zazwyczaj jest to ok. 15%-30% całkowitej sumy opłat za usługi medyczne. Np. jeżeli koszt kilku dni hospitalizacji wyniesie 1000$, a Twoja koasekuracja to 15%, będziesz zmuszona zapłacić 15% z 1000$, czyli 150$.

Jakie usługi medyczne pokrywa ubezpieczenie?

  • opieka ambulatoryjna
  • terapia chorób przewlekłych (np. cukrzyca, astma)
  • hospitalizacja
  • usługi laboratoryjne
  • fizjoterapia
  • usługi położnicze
  • opieka nad dziećmi i noworodkami
  • leki na receptę
  • zabiegi prewencyjne

W zależności od wybranego planu - Bronze, Silver, Gold, Platinum - inny zestaw usług jest gwarantowany bez opłat. Jeżeli otrzymana opieka przekracza wykupiony plan, jej koszta będą poniesione przez osobę ubezpieczoną.

Który plan jest dla Ciebie najlepszy?

Zanim zdecydujesz się na plan ubezpieczeniowy musisz przemyśleć przynajmniej dwa aspekty - Twoje zdrowie i Twoją kondycję finansową. Jeżeli często bywasz u lekarzy lub używasz leków na receptę najlepszym wyborem będzie pakiet Gold lub Platinum. Jeżeli masz doskonałe zdrowie i u lekarzy praktycznie nie bywasz, możesz wybrać pakiet Bronze lub Silver. Warto jednak pamiętać, że każdemu może przydarzyć się wypadek, a w przypadku Stanów Zjednoczonych koszt opieki medycznej może być zaskakujący, tym bardziej, jeśli nie zostanie on poniesiony przez ubezpieczyciela, a położy się cieniem na cały pobyt w Stanach.

Au Pair aplikujące do Stanów Zjednoczonych otrzymują jeden z najbardziej podstawowych zestawów świadczeń zdrowotnych, który jednak można rozszerzyć wg własnych potrzeb. Au Pair otrzymuje Insurance Upgrade Request Form, w którym może zaznaczyć preferowany plan ubezpieczenia.

Tabela zawierająca szczegóły planów ubezpieczeniowych Au Pair znajduje się TUTAJ. Zanim podejmiesz decyzję sprawdź, ile otrzymasz za jeden tydzień Twojego programu w USA i czy komfort i bezpieczeństwo podczas Twojego pobytu nie są warte tej jednej tygodniówki.