Rodzina goszcząca - w zależności od kraju goszczącego, miejsca zamieszkania, czy nawet programu Au Pair - może być zobowiązana do opłacenia kosztów komunikacji publicznej Au Pair w kraju goszczącym. Bez względu jednak na to, czy rodzina goszcząca jest zobowiązana do tego przez zasady programu, powinna poważnie rozważyć tę kwestię!

Program Au Pair jest programem edukacyjno-kulturowym i swobodne podróżowanie po okolicy powinno być podstawowym przywilejem Au Pair. Osoby zaangażowane w ten program powinny nie tylko poznać język kraju goszczącego, ale i jego kulturę, a więc i całą spuściznę poprzednich pokoleń. Nie ma na to lepszego sposobu, jak zwiedzenie każdego zakamarku kraju goszczącego!

Osobną kwestią jest zorganizowanie kursu językowego Au Pair. W większości krajów Au Pair musi podjąć kurs językowy - takie są wymagania programowe. Nawet, jeśli Au Pair nie jest do tego zmuszona przez regulacje programu swojego kraju goszczącego, wciąż warto taki kurs podjąć - do praktycznie całodobowych zajęć z języka obcego warto dodać “wsparcie techniczne” kursu językowego - zajęcia, na których Au Pair pozna gramatykę i składnię języka, rzeczy, które nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, a znacznie przyśpieszą proces nauki.

Au Pair musi mieć zapewniony transport na taki kurs. Zwykle jest to transport komunikacją publiczną lub po prostu samochodem należącym do rodziny goszczącej - niemniej, zgodnie z założeniami programu, Au Pair musi mieć możliwość na taki kurs uczęszczać.