Spakowanie walizki nie jest tak proste, jak mogłoby się z początku wydawać! Wkrótce wyjeżdżasz i wciąż nie wiesz, co ze sobą zabrać? Nie martw się! Poniżej znajdziesz garść użytecznych wskazówek, które pomogą Ci się przygotować do wyjazdu.

Na początku powinnaś pomyśleć o dokumentach - je zawsze musisz mieć przy sobie! Twój bagaż może być pełen istotnych rzeczy i bezcennych pamiątek, a jednak to dokumenty zawsze stanowić będą najważniejszą część Twojego dobytku.

Zwróć uwagę, czy Twoje dokumenty pozostaną ważne przez cały okres Twojego pobytu - zaoszczędzi Ci to niepotrzebnego stresu i “papierkologii” podczas Twojego pobytu. Chociaż ambasada w kraju goszczącym jest cennym źródłem informacji, lepiej zaoszczędzić sobie niepotrzebnych wycieczek do niej.

Dokumenty

Jeżeli wybierasz się poza Unię Europejską - a dokładniej: poza strefę Schengen - będziesz potrzebowała paszportu, by przekroczyć granicę.

W krajach objętych strefą Schengen przekroczenie granicy może być prostsze - zapewne będziesz musiała przedstawić jedynie swój dowód osobisty. Upewnij się jednak, że masz przy sobie wszystkie dokumenty - nie tylko podczas przekraczania granicy, ale i podczas całego pobytu.

Na obywatelach Polski chcących wyjechać do USA spoczywa obowiązek wizowy - i niestety nie jest inaczej w przypadku programów Au Pair. Wizą wydawaną w przypadku wyjazdów Au Pair do Stanów Zjednoczonych jest wiza J-1 - dowiesz się o niej więcej TUTAJ.

W Stanach Zjednoczonych musisz mieć przy sobie wizę uprawniającją Cię do legalnego pobytu na terenie tego kraju - nie zapomnij jej więc ze sobą zabrać!

Dane kontaktowe Twojej rodziny goszczącej

Z pewnością znasz na pamięć adres swojego domu - trafiłabyś tam z zamkniętymi oczami! Ale czy pamiętasz adres domu Twojej przyszłej rodziny goszczącej? Powinnaś! W najbliższej przyszłości to miejsce stanie się dla Ciebie drugim domem, musisz wiedzieć, jak do niego trafić. Upewnij się, że zapisałaś sobie nie tylko numer telefonu Twojej rodziny goszczącej, ale i adres ich miejsca zamieszkania.

Pieniądze

Nawet, jeśli zaplanowałaś wszystko i dopięłaś na ostatni guzik, weź ze sobą trochę gotówki! Nigdy nie wiesz, czy nie wydarzy się coś nieoczekiwanego, coś, co będzie wymagało Twojej spontanicznej reakcji. Dodatkowa gotówka może się okazać niezwykle przydatna!

Prawo Jazdy

Większość rodzin goszczących ma nadzieję, że Au Pair będzie w stanie podwozić ich dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne. Posiadanie prawa jazdy może się wtedy okazać konieczne!

Kopia dokumentów

Jeśli możesz, utwórz kopie swoich dokumentów i spakuj je osobno - w razie zagubienia oryginałów kopie będą dla nich stanowić pewien, chociaż tymczasowy, ekwiwalent. Jeśli zrobisz dodatkową kopię będziesz mogła pozostawić ją w Twoim domu rodzinnym - Twoja rodzina zawsze będzie mogła Ci je przesłać w razie potrzeby!

Ubrania

Dobór ubrań zależy zarówno od kraju goszczącego, lokalnego klimatu, jak i długości pobytu. Spróbuj zapytać swoją rodzinę goszczącą, jakie ubrania będą najbardziej odpowiednie. Unikaj zabierania ze sobą niepotrzebnych rzeczy, których prawdopodobnie w ogóle nie użyjesz.

Podczas pakowania pamiętaj, aby nie zabierać ze sobą rzeczy, które prawdopodobnie dostaniesz od rodziny goszczącej (pościel, ręczniki itp.). Poza tym, na miejscu też są skelpy!